reklama

Pacienti, buďme zodpovední

Sezóna chrípky je v plnom prúde. Máte chrípku? Urobte niečo pre seba i pre druhých. Liečte sa poctivo doma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Sezóna chrípky je v plnom prúde. Reklamy nám ukazujú svet, v ktorom po podaní lieku je chorý človek zrazu plný síl, zázračne vyzdravie a dokáže fungovať v pracovnom i súkromnom živote. Všetci sa snažíme rýchlo vyzdravieť a prípravkov na potlačenie príznakov je na trhu viac než dosť. Nezaberú síce tak dokonale, ako v reklame, ale istú úľavu na okamih cítime. A tak sa s chorými, chtiac či nechtiac,stretávame v autobusoch, na poštách, v škole či v práci. Choroba sa potom môže pekne šíriť ďalej.

Chrípka je vysoko nákazlivá a má rýchly priebeh, sprevádza ju horúčka, zimnica, bolesti svalov a kĺbov, neskôr kašeľ a nádcha. Šíri sa rýchlo, bežne ju ročne chytí 5 až 15 percent populácie. Aj keď zatiaľ najúčinnejšou prevenciou, ktorá nás pred ňou dokáže ochrániť, je očkovanie, väčšina Slovákov túto možnosť nevyužíva. Počas predchádzajúcej sezóny bola u nás zaočkovanosť proti chrípke len 4,4 percenta, a to aj napriek tomu, že vakcínu už roky hradia všetky naše zdravotné poisťovne. Očkovať sa síce nedáme, vyzdravieť však chceme super rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto sa neraz stáva, že napriek našej diagnóze a odporúčaniam ošetrujúceho lekára, sme presvedčení, že nám pomôžu iba lieky. Najlepšie antibiotiká, tie nás promptne dostanú do formy. A tak tlačíme na lekára, aby nám ich predpísal. Dôsledky? Antibiotiká našu chrípku rýchlejšie nevyliečia. Zbytočne sme užili lieky, bezvýsledne sme minuli na tieto lieky peniaze zo svojej i štátnej peňaženky. Nadbytočné a nesprávne užívanie týchto liekov pritom vedie ku vzniku rezistencie u baktérií. Potom sa ľahko môže stať, že počas choroby, ktorú by tieto lieky bez pochyby vyliečili, nám jednoducho nezaberú. A žiaľ, nezaberú možno ani tým, ktorí tie antibiotika neuvážlivo nebrali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pacienti, buďme zodpovední, voči sebe i svojmu okoliu. Sezóna chrípky nás čaká až do konca apríla. A preto, ak sme sa nedali očkovať a ona nás premôže, urobme to, čo nám telo signalizuje. Spomaľme a liečme sa. Pár dni v posteli, s čajom a vreckovkami. Počúvajme svojho lekára a nenaliehajme za každú cenu, aby nám dal predpis na antibiotiká. Vyzdravenie neurýchlime. Nesnažme sa za každú cenu byť prítomní v práci či pri iných povinnostiach. Neliečená chrípka nám môže spôsobiť veľmi závažné zdravotné komplikácie, končiace hospitalizáciou až smrťou. Cintoríny sú plné nenahraditeľných. Preto myslite na seba, aj na iných. A liečte sa!

Mária Lévyová

Mária Lévyová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Už takmer 40 rokov sa ako zdravotná sestra venujem pacientom. Najskôr som pracovala pri malých deťoch, neskôr som sa starala o onkologických pacientov, o seniorov. Bola som svedkom neľahkých osudov chorých, pre ktorých je zdravie ten najväčší dar od života. Aj preto som sa stala súčasťou organizácie, ktorá môže pomôcť isté veci v zdravotníctve zmeniť. V súčasnosti som prezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu