Hypochondrom odzvonilo, prichádza čas kyberchondrov

Autor: Mária Lévyová | 11.8.2017 o 15:36 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  936x

Počuj, ty si hotový kyberchonder. Áno, čítate správne. Nejde o omyl a nemalo tam byť slovo hypochonder. 

Doba internetu nám sprístupnila kvantá informácií aj o zdraví a liekoch - overených, neoverených, správnych, ale aj život ohrozujúcich. Pre lekárov, štát, ale najmä nás, pacientov, to prináša novú výzvu – ako správne hľadať informácie o svojom zdraví, liečbe, liekoch, ich nežiaducich účinkoch. Kyberchondria je pojem, ktorý sa oficiálne dostal do medicínskeho slovníka a predstavuje vážnu hrozbu pre správnu liečbu – a teda aj zdravie nás, pacientov.

Najväčší vyhľadávač Google v minulosti uviedol, že každé dvadsiate vyhľadávanie je zamerané práve na informácie týkajúce sa zdravia. Aj my v Asociácii na ochranu práv pacientov SR sa pri diskusii s lekármi čoraz častejšie stretávame s problémom, ktoré prináša „Dr. Google“. Pacienti často vďaka internetu prichádzajú do ordinácie so samodiagnózou, ktorú im následne lekár musí vyvracať. Rovnako sa lekári v praxi stretávajú s tým, že pacient žiada o liečbu zázračným liekom z Indie, o ktorom čítal na internete.

Je to úplne prirodzené. Zriadiť webovú stránku, ktorá vyzerá dôveryhodne, dnes nič nestojí. Pár sto eur a nejaký čas. Napokon vojna s hoaxami, dezinformáciami nie je problém len pri informáciách o zdraví. V prípade nevinných hoaxov hovoriacich o vymyslenom rozvode dvoch hollywoodských hviezd nám to môže byť jedno. Ako sa však vyhnúť poškodeniu zdravia v dôsledku nesprávnych informácií o možnej chorobe, liečbe a užívaní liekov? 

Pekný dizajn, logo, fotky a kvantum informácií nemusia nič znamenať. Priznajme si, každému z nás sa občas stalo, že sme čítali stránku, ktorá neuvádzala, kto je jej autorom - kto za ňou „stojí“. Respektíve, určite sme čítali diskusie o zdraví, v ktorých diskutovala „ana78“ o jej osobných skúsenostiach s očkovaním či užívaním liekov. A sekundoval jej „DR.martin65“. Kto by neveril osobným skúsenostiam a medicínskemu názoru lekára, ktorý vo voľnom čase radí na sociálnych sieťach a diskusných fórach?  

Ako teda pristupovať k medicínskym informáciám z internetu? V prvom rade opatrne a s rozumom.

1.      Na každej stránke, ktorú navštívite, čítajte sekciu „O nás“.

a.      Navštevujte stránky zriadené oficiálnymi organizáciami/subjektmi. Či už ide o štátne inštitúcie, poisťovne, alebo lekárske či lekárnické združenia.

b.     Vyhýbajte sa stránkam bez identifikácie autorov stránky, ale s popisom: „Už roky sa venujeme téme choroby xyz....“.

2.      Správna stránka by mala obsahovať aj kontakt na jej autorov.

3.      Stránka by od vás nemala žiadať osobné informácie o vašom zdravotnom stave.

4.      Pozrite sa, kto sponzoruje danú stránku.

5.      Konzultujte vaše internetové zdroje so svojím lekárom, alebo v prípade liekov aj s lekárnikom.

 

Detailnejšie informácie k týmto tipom, ale aj ďalšie rady, ako na internete bezpečne hľadať informácie najmä o liekoch, nájdete v rámci nášho projektu Lieky s rozumom - tu. A hoci vám možno mnohé z rád prídu logické a prirodzené, skúste sa nabudúce pri „googlení“ informácií k liekom, liečbe alebo k príznakom chorôb zamyslieť, či ich aj dodržiavate.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit so Severnou Kóreou, hovorí o nepriateľstve

Stretnutie sa malo konať na budúci mesiac v Singapure.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

KOMENTÁR DÁVIDA TVRDOŇA

Zuckerberg sa vysmial Európe nevídaným spôsobom

Opäť sme sa nič nové nedozvedeli.


Už ste čítali?