Pol milióna pacientov bez zdravotnej starostlivosti

Autor: Mária Lévyová | 7.6.2017 o 9:03 | Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1138x

Prídete k lekárovi a ak váš stav nie je akútny, on vás neošetrí. Alebo si za takéto vyšetrenie vypýta peniaze. To je reálna situácia, ktorá hrozí takmer pol milióna pacientom na Slovensku. Neplatia si totiž zdravotné poistenie.

Pol milióna poistencov má dlh na zdravotnom poistení. Ich celkový dlh už dokonca presiahol pol miliardy eur. To sú peniaze, ktoré v našom zdravotníctve chýbajú. Pritom platiť zdravotné poistenie je základná povinnosť, ktorá navyše vyplýva zo zákona. Aj keď vás za neplatenie zdravotných odvodov do väzenia asi nikto nepošle, môže vám to výrazne skomplikovať život. Nielenže si obmedzíte dostupnosť zdravotnej starostlivosi len na tú akútnu. Za neplatenie zdravotných odvodov na vás môže zdravotná poisťovňa, resp. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dokonca poslať exekútora. Ten vám môže zablokovať účet. A to už začínajú ozajstné problémy.

Individuálny poistenec s nesplatenými záväzkami môže dokonca dostať od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pokutu až do výšky 3319 eur.

Preto sa snažíme každoročne poistencov upozorňovať. Najmä tých, ktorí si svoje zdravotné odvody platia sami. Ak ste SZČO či samoplatiteľ, nájdite si, prosím, 5 minút pre kontrolu svojho účtu, trvalých príkazov, ale aj ich výšky. Odvody sa totiž často menia. Niekedy, žiaľ, rýchlejšie, ako by bolo vhodné. Čo keď ste náhodou na niečo zabudli alebo nezmenili?

Zároveň nezabudnite oznámiť svojej poisťovni všetky zmeny, a to do 8 dní od ich vzniku. Napríklad, keď končíte štúdium alebo ste sa zaradili medzi uchádzačov o zamestnanie. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam u svojho lekára, v lekárni, prípadne pri schvaľovaní liečby zdravotnou poisťovňou.

Chápem, že nie vždy je jednoduché z malých príjmov uhradiť všetky záväzky. Najmä malí živnostníci, ktorým niekedy veľké firmy nezaplatia faktúry, môžu mať tento problém. Nesmiete však pred ním zatvárať oči a dúfať, že sa len tak stratí. Nepomôže vám, ani keď sa prepoistíte do inej zdravotnej poisťovne. Váš dlh nezanikne. Preto radím, komunikujte so svojou zdravotnou poisťovňou. Aj keď si dohodnete vlastný splátkový kalendár, už máte nárok na komplexnú zdravotnú starostlivosť, nie len tú neodkladnú.

Nebudete sa tak musieť strachovať, či vám vyšetrenie, operácia alebo aj kúpeľná liečba bude schválená. Za ten pocit bezpečia to určite stojí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S vraždou Kuciaka nevedia pohnúť a čas beží

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.


Už ste čítali?