Pozrite si miesto hrôzy, kde liečia onkologických pacientov

Autor: Mária Lévyová | 7.3.2017 o 8:00 | Karma článku: 10,91 | Prečítané:  15636x

Ťažko chorých, zomierajúcich pacientov so značne narušenou imunitou čakajú na hematologickom oddelení v Prešove desivé podmienky.

Iba vďaka spätnej väzbe od pacientov sa dozvedáme, ako to v slovenskom zdravotníctve naozaj funguje. O necitlivej sestre v jednej nemocnici, ktorá pacientom na konci ich života strpčuje život. O nedostupných liekoch pre pacienta, ktoré by mohli zachrániť život, keby ich poisťovňa preplácala. Alebo o nedostupnosti onkologických liekov, ktoré v niektorých nemocniciach podajú pacientom ambulantne a v iných iba v prípade hospitalizácie.  O miestach, kde chorí pravdepodobne ľahko nezískajú späť svoje zdravie.

Na jedno z nich nás upozornila hematologicko-onkologická pacientka. Sama na danom oddelení v prešovskej nemocnici ležala, no otrasné podmienky jej na psychike a schopnosti vyrovnať sa so svojím zdravotným stavom,  liečiť sa, vôbec nepridali.

Pri pohľade na fotografie z oddelenia mi prišlo zle. Sama som kedysi pracovala na onkohematologickom oddelení. Onkologický pacient musí mať veľa sily, aby zabojoval o to najcennejšie, o svoj život. Má neskutočne mnoho obmedzení, po chemoterapii by sa mal okrem iného dôrazne vyhýbať infekciám. Dá sa vôbec chrániť samého seba v takomto prostredí? V zdevastovanom, kde okná prekrývajú plachty, aby cez ne neprefukovalo? S plesňami navôkol? Ani sa vlastne nečudujem, že ten, kto môže, chce byť doma a liečený ambulantne.

Môžeme sa snažiť pacientovi pomôcť tými najlepšími liekmi. Dať im to najlepšie zo seba. Vzdelaných a empatických lekárov, citlivé a nápomocné sestry. Pokiaľ ich však ohrozíme v prostredí, kde majú nájsť svoje stratené zdravie, všetko bolo zbytočné.

PS: O to príjemnejšie sa potom pozerá na novootvorenú Dennú kliniku DFNsP v Bratislave, ktorá by mala začať fungovať od apríla. Okrem špičkových priestorov, prispôsobených pre malých bojovníkov s onkologickými ochoreniami, ktorým tam budú vykonávať jednodňové zákroky či podávať liečbu, im dajú to najdôležitejšie: možnosť, pokiaľ to liečba dovolí, tráviť väčšinu času doma, v kruhu svojich najbližších. Tam, kde je naozaj bezpečne, kde majú omnoho väčšiu šancu na víťazstvo v boji so zákernou, no premožiteľnou chorobou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Bývalému šéfovi SNS Moricovi sa darí. Vozíme sa najmä v jeho vlakoch

Železničná spoločnosť Slovensko si objedná päť nových vozňov na diaľkovú dopravu od vrútockej firmy.

DOMOV

Pre amnestie zmenili ústavu. Čo to vlastne znamená?

Samotné amnestie sa budú rušiť najskôr na budúci týždeň.

KOMENTÁRE

Amnestie sú škvrnou na našej slobode. Zrušte ich

Poslanci urobili to, čo od nich žiada nádej pre ďalšie generácie.


Už ste čítali?