Pozrite si miesto hrôzy, kde liečia onkologických pacientov

Autor: Mária Lévyová | 7.3.2017 o 8:00 | Karma článku: 10,92 | Prečítané:  17540x

Ťažko chorých, zomierajúcich pacientov so značne narušenou imunitou čakajú na hematologickom oddelení v Prešove desivé podmienky.

Iba vďaka spätnej väzbe od pacientov sa dozvedáme, ako to v slovenskom zdravotníctve naozaj funguje. O necitlivej sestre v jednej nemocnici, ktorá pacientom na konci ich života strpčuje život. O nedostupných liekoch pre pacienta, ktoré by mohli zachrániť život, keby ich poisťovňa preplácala. Alebo o nedostupnosti onkologických liekov, ktoré v niektorých nemocniciach podajú pacientom ambulantne a v iných iba v prípade hospitalizácie.  O miestach, kde chorí pravdepodobne ľahko nezískajú späť svoje zdravie.

Na jedno z nich nás upozornila hematologicko-onkologická pacientka. Sama na danom oddelení v prešovskej nemocnici ležala, no otrasné podmienky jej na psychike a schopnosti vyrovnať sa so svojím zdravotným stavom,  liečiť sa, vôbec nepridali.

Pri pohľade na fotografie z oddelenia mi prišlo zle. Sama som kedysi pracovala na onkohematologickom oddelení. Onkologický pacient musí mať veľa sily, aby zabojoval o to najcennejšie, o svoj život. Má neskutočne mnoho obmedzení, po chemoterapii by sa mal okrem iného dôrazne vyhýbať infekciám. Dá sa vôbec chrániť samého seba v takomto prostredí? V zdevastovanom, kde okná prekrývajú plachty, aby cez ne neprefukovalo? S plesňami navôkol? Ani sa vlastne nečudujem, že ten, kto môže, chce byť doma a liečený ambulantne.

Môžeme sa snažiť pacientovi pomôcť tými najlepšími liekmi. Dať im to najlepšie zo seba. Vzdelaných a empatických lekárov, citlivé a nápomocné sestry. Pokiaľ ich však ohrozíme v prostredí, kde majú nájsť svoje stratené zdravie, všetko bolo zbytočné.

PS: O to príjemnejšie sa potom pozerá na novootvorenú Dennú kliniku DFNsP v Bratislave, ktorá by mala začať fungovať od apríla. Okrem špičkových priestorov, prispôsobených pre malých bojovníkov s onkologickými ochoreniami, ktorým tam budú vykonávať jednodňové zákroky či podávať liečbu, im dajú to najdôležitejšie: možnosť, pokiaľ to liečba dovolí, tráviť väčšinu času doma, v kruhu svojich najbližších. Tam, kde je naozaj bezpečne, kde majú omnoho väčšiu šancu na víťazstvo v boji so zákernou, no premožiteľnou chorobou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?